Jak zrobić aplikację Xamarin połączoną z Azure? [PORADNIK]

Dzisiaj pokażę wam jak w szybki sposób stworzyć i połączyć usługę Mobile Services z projektem Xamarin.Android.

Po wejściu na portal.azure.com i zalogowaniu się, w menu po lewej stronie klikamy +New, a następnie wpisujemy Mobile Apps Quickstart.

Następnym krokiem jest wciśnięcie niebieskiego Create który przenosi nas do kreatora serwisu. Podajemy tu nazwę aplikacji i darmową subskrypcję Microsoft Imagine a także tworzymy nowe zasoby i nowy plan serwisowy. W ostatniej opcji dodatkowo wybieramy w jakiej części świata nasze zasoby mają się znajdować. Wybieramy któryś region Europy i zatwierdzamy wszystko przez Create. Dodatkowo polecam zaznaczenie opcji przypięcia serwisu do panelu głównego, co stworzy kafelek na głównej stronie panelu Azure.

po kilkudziesięciu sekundach utworzy się aplikacja, w którą wchodzimy poprzez kliknięcie w utworzony kafelek:

Następnie przechodzimy kolejno:

Gdzie klikając:

Tworzymy nową bazę danych SQL połączoną z naszym projektem.

Dzięki temu możemy pobrać projekt wciskając Download

plik zapisujemy i wypakowujemy, a następnie uruchamiamy:

po naciśnięciu:  nasza aplikacja uruchamia się i możemy przetestować jej działanie!

Na urządzeniu wygląda ona tak:

I to wszystko! Nie napisaliśmy nawet linijki kodu, a stworzyliśmy w pełni funkcjonalny program listy zakupów 🙂

 


Warning: Missing argument 1 for cwppos_show_review(), called in /autoinstalator/wordpress/wp-content/themes/flat/content-single.php on line 29 and defined in /autoinstalator/wordpress/wp-content/plugins/wp-product-review/includes/legacy.php on line 18

2 komentarze

 1. Świetny wpis o Azure Mobile Services.
  Rozumiem, że utworzyłeś szablon projektu i pobrałeś a następnie uruchomiłeś w Visual Studio. Zastanawiam się jak działa aplikacja po stronie serwera. Jest to chyba alternatywa dla własnoręcznego tworzenia web serwisów i komunikowania sie z nimi za pomocą klasy HttpClient. Czy jesteśmy w stanie oszacować koszty hostingu serwisu, który utworzyłeś w Azure?

  1. Witaj Darku.
   Odpowiadając kolejno na pytania, to tak, w tym przypadku pobrałem gotowy szablon który następnie uruchomiłem w VS. Jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze i prostsze aniżeli implementacja do gotowego projektu. Mobile Service to tak, jak zauważyłeś Web Service z którym aplikacja komunikuje się przy pomocy formatu JSON w zapytaniach HTTP. Dodatkowa konfiguracja serwera po stronie Azure pozwala wybrać technologię backendu pomiędzy JavaScriptem i C#. Serwery, które dostępne są w darmowej subskrypcji dla studentów nie powalają wydajnością, jednak dla małych projektów są w pełni wystarczające. Na chwilę dostępną hosting z którego korzystam to koszt 8,16€ miesięcznie gdy nie posiada się licencji studenckiej. Osobiście polecam wypróbowanie usług Azure przez 30 dni za darmo, o tutaj: https://azure.microsoft.com/pl-pl/free/
   Hosting

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*